Rodiče to se svými dětmi nemají vždy snadné. Někdy jim přinášejí radost a překvapují jich novými dovednostmi a jindy zase trápí v podobě chování, které nemají pod kontrolou. Z toho důvodu se v jistém momentu začnou přiklánět i k myšlence, zajít s ním na vyšetření k psychologovi.
Jaký podnět za tímto rozhodnutím stojí?
Zpravidla je spouštěčem tohoto nápadu zoufalství, které rodiče v sobě mají. Pokud ani po delší době nejsou schopni zvládat své dítě na sto procent a vyřešit problémy tak, aby přinášely i výsledek, snaží se vyhledat pomoc někde jinde.
Vyšetření psychického zdraví však návštěvou u lékaře nenapraví nic zásadního, pokud je problém na straně rodičů.
Za výkyvy nálad můžou vždy dospělí
Děti se přirozeně od svých dospělých rodičů učí všechno, co vidí, slyší a reagují na to tím způsobem, že po nich všechno opakují. Dospělí jsou však přesvědčeni o tom, že na jejich dítě má negativní (a někdy až fatální) vliv právě jeho okolí – tedy školka, škola, přátelé.
Už po prvním vyšetření u psychologa, se mnoha z nich otevřou oči tím stylem, že si po podrobné konzultaci s dítětem psycholog uvědomí, kde je vlastně problém.
A statistiky mluví jasně – „Z 90% na straně matky a otce“.
Problémy nepřekračujte, ale řešte okamžitě
I když vaše dítě neprojevuje žádný zájem o to, mít vás jako autoritu, zlomit se to může vždy. Nestavějte se k problémům a jeho změnám nálad nebo celkového chování odměřeně, ale řešte je na místě a s chladnou hlavou.
Psychologické vyšetření je nutné pouze v případě, že jde o závažnou záležitost, která nesouvisí s tím, že vašemu dítěti nerozumíte.
Snažte se mu být v každém ohledu nablízku a mít pro něho otevřenou náruč, i když to bude složité a vyčerpávající. Konzultovat to můžete i s dětským pediatrem, ale uvědomte si, že ne vždy je jedinou cestou ke změně právě myšlenka na odborné vyšetření, které dítě vlastně vůbec nepotřebuje.
V drtivé většině případů stačí změnit pouze postoj rodičů vůči dítěti nebo i způsob výchovy, který na něho nemá dobrý vliv.