Představte si firmu, která startuje podnikání v polovině 90. let jako fyzická osoba, začíná takřka od nuly a specializuje se na zboží, které v té době bylo na úrovni, možno říci, předpotopní. Firma se však rozrůstá, a zatímco v roce 2002 má čistý roční obrat zhruba tři sta milionů korun, v roce 2017 už jako akciová společnost již bylo téměř 21 miliard Kč. Firma roste doslova exponenciální řadou, a to takřka ve všech směrech, kromě nárůstu sortimentu vzrůstá i počet zákazníků. A pak se stane, že se společnost rozhodne podporovat kryptoměny, resp. platbu za zboží virtuální peněženkou.
Tento scénář skutečně nastal a pohodlně tu nakoupíte třeba klidně za Bitcoiny. Těch se v Česku těží poměrně značné množství, naše země se tak trochu s podivem dokonce řadí v této oblasti ke světové špičce. Zatímco Bitcoiny se stále vyplatí dolovat pomocí minerů ASIC, Ethereum a Litecoiny lze poměrně výhodně získávat výkonnými grafickými kartami (GPU). Klíčový je pochopitelně výkonný hardware a levná sazba elektrické energie, počítat je nutné i s chlazením nepřetržitě běžících systémů a s opotřebením a životností zařízení.
Sólo těžba se dnes prakticky nevyplatí
V současné době se investice do těžebního stroje pohybují řádově v desítkách tisíc korun, a to jak ASIC zařízení, tak i těžebních RIGů postavených na grafických kartách. V této souvislosti je také nutno podotknout, že se již nevyplácí mince dolovat na vlastní pěst, ale spojit se s některou z těžařských skupin, tzv. poolů. Tím se pak sjednotí celkový výkon skupiny a v rámci jednoho celku je větší šance na prolomení potvrzovaného transakčního bloku.
Levná elektřina a výhodně zakoupené těžební stroje, resp. komponenty, jsou takříkajíc zásadní podmínkou k úspěšnému těžení. Někdy se objeví lákavé bazarové díly na webových aukrech, takovému nákupu se však raději vyhýbejte a dbejte doporučení samotného poolu, v jehož zájmu je poradit vám efektivně, neboť to přinese profit celé skupině.