Zahradní i vnitřní bazény potřebují ke svému provozu i technické zázemí, zejména pro funkci filtračního zařízení a ohřev vody. Rozvody vody se tu provádí buď ohebnými trubkami anebo rozšířeným instalatérským materiálem, který se označuje v odborné terminologii jako PPR. Co si pod tímto názvem máme představit?
Co je to PPR
Snadné tvarování a svařování – PPR je zkratka plastické hmoty s názvem polypropylen. Jednou z podstatných výhod polypropylenu je tvarová ohebnost za tepla, aniž by došlo k jeho degradaci. Lze jej výborně svařovat a ohýbat a tím pádem vytvářet bezpočet variant, potřebných v dané chvíli a situaci. Trubky a armatury se pak dokonale přizpůsobí různým koncepcím bytových i nebytových prostor. Někteří z vás, pamětníků, si možná ještě vybaví klasické ocelové trubky, spojované obtížně a zdlouhavě pomocí závitů a těsnění, tento způsob je dnes v instalatérském řemeslu už jen vzpomínkovou nostalgií na staré časy dvacátého století.
Nízká hmotnost – ocelové trubky také něco váží a v některých místech je velká hmotnost problémový faktor. Rozvody vody v plastu jsou pochopitelně mnohem lehčí a snižují i požadavky na nosnost stěn, podlah a dalších stavebních prvků.
Velmi dlouhá životnost – jak dlouho vám vydrží PPR šroubení 20 mm https://www.chlorito.cz/ppr-sroubeni-20mm a další PPR výrobky? Bezpochyby můžete počítat s horizontem kolem padesáti let, nechceme být netaktní, ale možná vás plastové vodovodní trubky přežijí.
Není to PVC – na někoho může rozvod vody v plastu působit jako cosi podřadného, levnějšího, co se zdaleka svou kvalitou nevyrovná ocelovým trubkám, ani z hlediska zdravotního. Má se za to, že plasty uvolňují toxické ftaláty a další látky, z nichž mnohé jsou karcinogenní. To ovšem neplatí pro polypropylen, ten je certifikovaný pro kontakt s vodou a potravinami již řadu let, vyrábí se z něj kuchyňské nádobí a obaly pro některé běžné i trvanlivé potraviny.