Určitě jste ho už někde viděli. V hotelové hale, v koupelnách nebo u sousedů doma na krbu nebo v kuchyni. Řeč je o benátském štuku, jedinečné technice výmalby stěn. Díky benátskému štuku bude Váš interiér originální, moderní, ale také odolnější proti vlhkosti a plísním.
Co to vlastně je?
Benátský štuk je vlastně speciální dekorativní omítka napodobující svým vzhledem mramorovou strukturu. Nanášení této omítky vyžaduje praxi a zkušenosti. Je to nejen pracné, ale také technologicky náročné. Benátský štuk si na rozdíl od obyčejné výmalby pravděpodobně nebudete doma dělat sami. Často je nutné počítat i s tím, že jednotlivé vrstvy se budou aplikovat v řádu několika dní. Mramor byl v dřívějším dobách synonymem luxusu nejen v Benátkách, a tak i benátský štuk, který ho v podstatě imituje, patří mezi luxusnější povrchové úpravy vnitřních stěn.
Jeho použití je praktické a jakkoliv je jeho aplikace náročná, tak následná údržba je naopak rychlá a bezproblémová. Je totiž do jisté míry omyvatelný a na stěnách opravdu drží. Při použití v koupelnách je vhodné ošetřit štuk ještě vrchní lakovanou vrstvou, která zvýší voděodolnost nátěru.
Jak na něj?
Pokud byste se přeci jen odhodlali nanést si benátský štuk sami doma, je důležité před jeho aplikací stěny důkladně přebrousit. Podstatné je zbavit stěny prachu, staré omítky a dalších nátěrů, a poté celou stěnu vyrovnat a vyhladit. Následně nanesený speciální podkladový nátěr, který zakoupíte v každé dobré prodejně s barvami nechte schnout klidně i 10 hodin. Tím je Vaše stěna připravena na nátěr benátského štuku. První vrstva slouží jako podklad, jednobarevné pozadí, ze kterého vystupují další vrstvy vzorku. Tuto vrstvu je třeba po zaschnutí řádně přebrousit. Další vrstvy už se potom nanášejí speciálním hladítkem a špachtlí. Hladítkem s nánosem barvy krátce kloužete po stěně a nanášíte barvu. Ta potom schne až 12 hodin a na další vrstvu tak pravděpodobně dojde až další den. Takto postupujete, dokud není celá plocha pokrytá vzorem. Většinou výsledný design tvoří 3 vrstvy, které stačí na zakrytí celé plochy vzorem. Právě nanášení vzorovaných vrstev vyžaduje praxi a přesnost a určitě je výsledek lepší, pokud je provedený rukou zkušeného štukatéra.