Internet jako kouřící zbraň

Letadla, auta, výroba plastových tašek a dalších produktů. To se vám nejspíš vybaví jako první, když se řeknou emise. Není to ale pouze na podobných oblastech. Spoustu elektřiny a s ní spojené uhlíkové stopy spotřebuje také naše každodenní používání internetu. Provoz webových stránek, vyhledávačů a podobných služeb má svůj podíl na uhlíkové stopě, kterou po sobě zanechávají.

znečištění vzduchu
 
Provozovatelé datových centem si v posledních letech začali všímat, že samotný provoz není pro přírodu to nejlepší. Snaží se s tím sice něco udělat, ale v současnosti tato záležitost není ani zdaleka vyřešena. I my bychom si měli uvědomit, že krásný, bílý internet pohání kouřem zahalené elektrárny.
 

Černý Google?

Tohle si asi nedokážete představit. Pozadí vyhledávače Google je a vždy bylo bílé. Jenže faktem je, že černé body na monitoru jednoduše nesvítí. Naopak bílé svítí a díky tomu mají vyšší spotřebu elektrické energie. Znamená to, že kdyby bylo jejich pozadí černé, tak by ušetřili za účet za elektřinu?
 plynová maska

Nevýhodná realita

Před 12 lety se objevil článek od Marka Ontkushe. Napadlo ho, že se pokusí spočítat, kolik by tmavým pozadím ušetřili. Výsledky jsou šokující. Jeho výpočty vycházely z faktu, že spotřeba černých bodů bude úspornější. Konečným výsledkem byl údaj 3 GWh (tj. gigawatthodiny) za rok. V přepočtu to znamená asi 75 000 dolarů. A to je částka pouze za jeden rok.
 
Představit si to můžete jako produkci Temelína za dvě hodiny. Jenže Google nefunguje pouze jeden rok, že ano? Mluvíme tedy o milionových úsporách, které pro jejich majitele a provozovatele nejspíš nejsou důležité. Pro jiné ale ano.
 

Pokus o změnu

Našlo se několik nadšenců, kteří chtěli uživatelům internetu ušetřit peníze, a proto vytvořili černou verzi nazvanou Blackle. Ta se bohužel s velkým úspěchem nesetkala, ale díky ní si této problematiky začalo všímat mnohem více lidí. Je tak možné, že se během pár let dočkáme funkčního řešení.